مقالات

راهنمای جامع سایز ساعت مچی

راهنمای جامع سایز ساعت مچی
5/5 - (2 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید:

تصور کنید لباس‌هایی می‌پوشید که دوست ندارید و اندازه شما نیست. در این صورت احساس عجیبی دارید، درست است؟ احساس می‌کنید که فرد متفاوتی هستید؛ زیرا این گونه لباس پوشیدن اصلاً استایل شما نیست. همین امر در مورد کفش، جواهرات و حتی ساعت‌های شما نیز صدق می‌کند. ساعت مچی نشان دهنده شخصیت شماست؛ به همین دلیل است که نه تنها نوع ساعت، بلکه اندازه آن نیز باید متناسب با مچ دست و استایل شما باشد.

بیشتر کسانی که به خرید ساعت علاقه دارند، این سوال برایشان پیش می‌آید که چه سایز ساعتی را بر اساس سایز مچ دست باید تهیه کنند؟ سردرگم شدن در این مورد طبیعی است؛ زیرا منابع زیادی را پیدا نخواهید کرد که در این مورد صحبت کرده باشند. بنابراین، در این مقاله برای جلوگیری از سردرگمی، شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه ساعت مچی را بر اساس سایز مچتان انتخاب کنید.

این مقاله در واقع مکملی برای مقاله «راهنمای خرید ساعت» است که پیشتر به آن پرداخته‌ایم.

نحوه تعیین سایز ساعت مچی

نحوه تعیین سایز ساعت مچی

شما نمی‌توانید بهترین سایز ساعت برای مچ دست را با حدس زدن پیدا کنید. در واقع باید نحوه اندازه گیری سایز ساعت را دانسته و با اصول و نحوه اندازه گیری آن آشنا باشید. برای درک بهتر، در اینجا چند نکته کلیدی در مورد نحوه انتخاب بهترین سایز ساعت مچی وجود دارد که بهتر است آن‌ها را هنگام خرید ساعت به خاطر داشته باشید.

نحوه اندازه گیری قطر ساعت و ضخامت آن

ممکن است تعجب کنید که چگونه ضخامت یا قطر ساعت به اندازه آن مرتبط است. حقیقت این است که با افزایش یا کاهش قطر قاب ساعت، ضخامت آن نیز افزایش یا کاهش می‌یابد. به همین دلیل است که ابتدا باید تشخیص دهید که قاب ساعت چقدر باید ضخیم باشد و نحوه اندازه گیری قطر آن چگونه است. در بیشتر مجموعه‌های ساعت مردانه، ضخامت کیس ممکن است از شش تا ده میلی‌متر متغیر بوده و بر این اساس، ایده‌آل‌ترین قطر ساعت برای مچ‌های کوچک، معمولاً از شش تا هفت میلی‌متر خواهد بود.

در اینجا سایز استاندارد قطر اکثر ساعت‌ها آمده است:

 • قطر کم: 6 تا 8 میلی‌متر
 • قطر متوسط: 8 تا 12 میلی‌متر
 • قطر زیاد: 14 تا 18 میلی‌متر

پهنای بند ساعت مچی

هنگام تعیین سایز ساعت مچی، پهنای بند آن نیز بسیار مهم است؛ زیرا این مورد می‌تواند روی ظاهر ساعت شما هنگامی که آن را می‌پوشید، تاثیر زیادی بگذارد. توصیه می‌شود هنگام خرید ساعت، مخصوصا ساعت ست که اندازه‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، بندی را انتخاب کنید که پهنای آن نصف قطر بدنه باشد. برای مثال اگر قطر قاب ساعت 36 میلی‌متر بود، اندازه بند آن باید 18 میلی‌متر باشد.

انتخاب نوع و جنس بند ساعت نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال، ساعت‌هایی با بند فلزی بیشتر توسط مردانی که مچ‌های بزرگی دارند، استفاده می‌شوند. در صورتی که بندهای چرمی برای ساعت زنانه بیشتر به کار می‌روند. بند‌های پارچه‌ای یا پلاستیکی نیز معمولاً برای ساعت‌های مچی هوشمند استفاده می‌شود؛ اگرچه این نوع بندها را می‌توان در ساعت‌های معمولی نیز مشاهده کرد.

راهنمای انتخاب بهترین اندازه ساعت مچی مردانه و زنانه بر اساس سایز مچ

اندازه دور مچ برای انتخاب بهترین اندازه ساعت مچی مردانه و زنانه

اول از همه، شما نیاز دارید که سایز مچ دست خود را اندازه بگیرید. برای این کار، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. یک متر پارچه‌ای یا یک خط کش تاشو را برداشته و به دور مچ دست خود بپیچید.
 2. مطمئن شوید که نوار یا خط کش روی مچ دست شما خیلی سفت یا خیلی شل نباشد.
 3. پس از اندازه گیری، با توجه به راهنمای سایز ساعت بر اساس اندازه دور مچ، بهترین اندازه را برای خود پیدا کنید.

راهنمای اندازه سایز مچ

 • سایز مچ کوچک تا متوسط: اندازه کمتر از 15 سانتی متر (کمتر از 6 اینچ)
 • سایز مچ متوسط تا استاندارد: اندازه 15 تا 18 سانتی‌متر (6 تا 7 اینچ)
 • سایز مچ بزرگ تا خیلی بزرگ: اندازه 19 تا 20 سانتی‌متر (7.5 تا 8 اینچ)

راهنمای سایز مناسب ساعت بر اساس سایز مچ

راهنمای سایز مناسب ساعت بر اساس سایز مچ

 • سایز مچ کوچک: ساعت مچی با قطر کمتر از 34 میلی‌متر
 • سایز مچ متوسط: ساعت مچی با قطر 34 تا 38 میلی‌متر
 • سایز مچ استاندارد: ساعت مچی با قطر 39 تا 42 میلی‌متر
 • سایز مچ بزرگ: ساعت مچی با قطر 43 تا 46 میلی‌متر
 • سایز مچ خیلی بزرگ: ساعت مچی با قطر 47 میلی‌متر

پیشنهاد می‌کنیم که ساعتی با سایز 34 تا 40 میلی‌متر برای خانم‌ها و ساعتی با سایز 40 تا 46 میلی‌متر را برای آقایان انتخاب کنید. ساعت‌هایی با سایزهای 38 تا 42 میلی‌متری نیز هم‌اکنون به عنوان سایزهای تک جنسیتی شناخته شده و برای کسانی که ساعت‌های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک را ترجیح نمی‌دهند، بهترین گزینه‌اند. برای خرید این گونه ساعت‌ها، می‌توانید به آرشیو بزرگ و متنوع ساعت اوبلاک مراجعه کنید.

انتخاب ساعت مچی بر اساس سایز مچ

به خاطر داشته باشید که هیچ فرمول کاملی برای اندازه گیری سایز ساعتی که بتواند کاملاً روی مچ دست شما قرار بگیرد، وجود ندارد. با این حال، با توجه به نکات بالا، این اطمینان را به شما می‌دهیم که می‌توانید بهترین سایز ساعت مچی را پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *