مقالات

آشنایی با تفاوت ساعت مچی آنالوگ و دیجیتال

تفاوت ساعت مچی آنالوگ و دیجیتال 2
5/5 - (1 امتیاز)

آنچه در این مقاله می خوانید:

زندگی امروزی معجونی از خاطرات گذشته و اتفاقاتی است كه می‌روند تا خاطره شوند. ساعت‌های عقربه‌ای یكی از وسایل زینتی است كه سالیان درازی با ما همراه بوده‌اند و ما در صفحه این ساعت‌ها، رد پای كسانی را می‌بینیم كه دوستشان داریم. بنابراین اهمیت دارد که در انتخاب ساعت، بسیار دقیق باشیم. اگر برای خرید ساعت تردید دارید و نمی‌دانید چه نوع ساعتی بخرید، یا اگر نمی‌دانید ساعت آنالوگ بخرید یا دیجیتال، در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا ضمن آشنایی با تفاوت ساعت مچی آنالوگ و دیجیتال، با نكات طلایی خرید ساعت مچی آنالوگ آشنا شوید.

ساعت مچی آنالوگ یا عقربه ‌ای چیست؟

ساعت مچی آنالوگ یا عقربه ‌ای

ساعت مچی آنالوگ، همان ساعت‌های عقربه‌ای است که همه ما حداقل یکی از آن‌ها را در کمد خود داریم. این ساعت‌ها با استفاده از باتری کار می‌کنند و به صورت دستی قابل تنظیم هستند.

یك تفاوت ساعت مچی آنالوگ و دیجیتال، محبوبیتی است كه ساعت‌های مچی آنالوگ یا عقربه‌ای از دیرباز در میان اقشار مختلف داشته‌اند. این ساعت‌ها مهمان‌های قدیمی خانه‌های ما هستند و از آن‌ها برای تعیین زمان و البته زیبایی دست، استفاده می‌شود. معمولاً ساعت‌های آنالوگ یا عقربه‌ای به‌عنوان یک رقیب در مقابل ساعت‌های دیجیتال امروزی قرار می‌گیرند.

آنالوگ یعنی چه؟

به بیان ساده، كلمه آنالوگ در سیگنال و الكترونیك، به‌معنای موجی فیزیكی با تغییرات پیوسته است. آنالوگ (قیاسی) به دستگاه یا سیگنالی اطلاق می‌شود كه قدرت و ولتاژ مبدا در آن به صورت پیوسته تغییر كند. سوئیچ فوری با نور ضعیف و ساعت آنالوگ، از دسته سیستم‌های آنالوگ به‌شمار می‌روند؛ زیرا تنظیمات آن‌ها را می‌توان به‌صورت مطلق انجام داد. در تكنولوژی آنالوگ، اطلاعات در پالس الكتریكی، با دامنه‌های مختلف انتقال داده می‌شود.

ساعت دیجیتال چیست؟

ساعت مچی دیجیتال

با پیشرفت تکنولوژی، دیگر تعریف ساعت مچی مانند قبل نیست. درحقیقت آن‌چه شما در مچ دست خود دارید، تنها ساعت نیست؛ بلکه دستگاهی چند منظوره است که با خود حمل می‌کنید. از جمله مهم‌ترین امکانات ساعت‌های دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ساعت، نمایشگر زمان به ساعت، دقیقه و ثانیه است.
 • پایش اکسیژن خون و تعیین سطح آن نیز از امکانات دیگر برخی از مدل‌های این نوع از ساعت است.
 • برخی از این ساعت‌ها می‌توانند الگوی خواب را در هر لحظه بررسی کنند و به شما هشدار‌های لازم را اعلام کنند.
 • معمولاً دارای انواع زنگ‌های هشدار، خطر و … هستند.

این ساعت‌ها ممکن است قطب‌نما، فشارسنج یا دماسنج نیز داشته باشند و معمولاً کاربردهای دیگری نیز دارند که ساعت را به یک مجموعه همه کاره و در پاره‌ای از موارد هیچ‌کاره، تبدیل کرده است. در این نوع ساعت‌ها از انواع نمایشگر‌های پیکسلی و خطی استفاده می‌شود. ساعت‌های دیجیتالی، در انواع ساعت مچی دخترانه، پسرانه، زنانه، مردانه و ارزان قیمت تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

هر چه برند این نوع ساعت‌ها، معتبر‌تر یا متریال مورد استفاده در ساخت این ساعت‌ها با کیفیت بیشتری باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. همچنین اگر ساعت‌های دیجیتالی از اجزای بیشتری تشکیل شده باشند، طبعاً قیمت بیشتری خواهند داشت.

ساعت عقربه‌ ای یا دیجیتال؟

ساعت عقربه‌ ای یا دیجیتال

انتخاب ساعت یك تصمیم شخصی است. بیشتر مردم تابع مد هستند و انتخاب ساعت هم تا حد زیادی به مد بستگی خواهد داشت. امروزه مجموعه‌های تولیدکننده این اکسسوری از فاكتورهای زیادی برای برنده شدن در رقابت انتخاب ساعت بهره می‌برند؛ به طوری كه برخی از ساعت‌های امروزی به گونه‌ای طراحی می‌شوند كه حتی در پاره‌ای از موارد بتوانند با بستن به مچ، سبب كاهش وزن شوند یا حتی در آخرین اخبار بیان شده که یک ساعت توانسته است با اعلام به موقع هشدارها، جان صاحبش را نجات دهد.

اما تا امروز، ساعت‌های آنالوگ توانسته‌اند در این رقابت، پا‌به‌پای ساعت‌های دیجیتال پیش‌روی کنند و حتی در برخی از موارد، پیروز این رقابت باشند. در ادامه به بررسی مزایای ساعت‌های آنالوگ از دید افراد مختلف می‌پردازیم:

 • محبوبیت بیشتر ساعت‌های آنالوگ نسبت به ساعت‌های دیجیتال
 • ترجیح سبك‌های ساعت عقربه‌ای نسبت به سبك‌های ‌ساعت‌ دیجیتال
 • ترجیح دادن صفحه نمایش دارای عقربه در ساعت‌های آنالوگ به صفحه نمایش ساعت‌های دیجیتالی توسط بسیاری از افراد
 • داشتن قطب نمای قابل دسترس روی صفحه نمایش ساعت‌های عقربه‌ای یا پشت این ساعت‌ها (قطب‌نمای ساعت‌های دیجیتالی معمولاً به‌راحتی در دسترس نیست)
 • طراحی كلاسیك و ظرافت در طراحی ساعت‌های آنالوگ

همان‌طور كه ذکر شد این دلایل سبب شده است تا ساعت آنالوگ نسبت به ساعت دیجیتال هنوز هم پرطرفدار‌تر باشد.

صفحه ساعت آنالوگ

صفحه ساعت آنالوگ

برخی ویژگی‌ها كه در بعضی ساعت‌های مچی وجود دارد، موجب برتری آن‌ها نسبت به مدل‌های دیگر می‌شود. یكی از این ویژگی‌ها، زیبایی صفحه نمایش است. صفحه ساعت آنالوگ شامل دوازده رقم است که عقربه‌های ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار در این صفحه، وظیفه نمایش زمان را بر عهده دارند. در صفحه نمایش این ساعت‌ها، اعداد به صورت ریاضی یا رومی نشان داده می‌شوند. در برخی از مدل‌ها نیز به جای اعداد، از نشانه‌هایی مانند نگین یا نشانگرهای فلزی برای نمایش اعداد استفاده می‌شود.

صفحه ساعت مچی با طرح اسکلتون، صدفی، قلب باز، ساده، طرح با ورق طلا، شطرنجی و راه راه،  از انواع صفحه ساعت‌های پر‌طرفدار هستند. در میان این صفحات، ساخت صفحه صدفی سخت‌تر است و در نتیجه این صفحه معمولاً از قیمت بیشتر و محبوبیت زیادی، برخوردار خواهد بود.

بسیاری از افراد نیز صفحه‌های ساده را ترجیح می‌دهند و به دنبال ساعت‌هایی با صفحه نمایش بدون طرح هستند. ساعت اوبلاک سلیقه افراد مختلف را در طراحی محصولات خود در نظر گرفته و با توجه به این نکته از صفحه نمایش‌های متنوع در ساعت‌های خود استفاده کرده است.

فرق ساعت آنالوگ و دیجیتال

فرق ساعت آنالوگ و دیجیتال

با اندكی دقت در ویژگی‌های این دو نوع ساعت می‌توانیم به تفاوت‌های ساعت آنالوگ و دیجیتال پی ببریم. برخی از این تفاوت‌ها عبارتند از:

 • سرعت مشاهده زمان در ساعت‌های آنالوگ بیشتر از ساعت‌های دیجیتال است.
 • صفحه نمایش این ساعت‌ها دارای عقربه است؛ در حالی‌که عموما در ساعت دیجیتال، اثری از عقربه دیده نمی‌شود.
 • ساختار متریال ساعت‌های آنالوگ معمولاً ارزشمند‌تر از ساعت‌های دیجیتال است.
 • ساعت‌های آنالوگ معمولاً فقط برای زیبایی و تشخیص زمان به‌كار می‌روند، در صورتی‌كه یك ساعت دیجیتالی مجموعه‌ای از وسایل است که البته این وسایل معمولاً غیر تخصصی هستند و کاربرد چندانی ندارند.
 • ساعت‌های آنالوگ ساختمان مكانیكی و عقربه‌ای دارند، در صورتی‌كه ساختار ساعت‌های دیجیتال، الكترونیكی است.
 • ساعت‌های آنالوگ هر چه قدیمی‌تر باشند، ارزشمند‌تر می‌شوند؛ در صورتی كه اگر ساعت‌های دیجیتال به روز نشوند، از ارزش آن‌ها کاسته خواهد شد.
 • ساعت‌های آنالوگ در قیمت‌ها و سبك‌های متفاوتی یافت می‌شوند؛ در حالی‌كه ساعت‌های دیجیتال دارای سبك‌های محدودی هستند.
 • از ساعت‌های آنالوگ در همه‌ موارد رسمی و غیر رسمی می‌توان استفاده نمود اما اغلب ساعت‌های دیجیتال را نمی‌توان در مراسم رسمی مورد استفاده قرار داد.
 • اگرچه موارد استثنا وجو دارد، اما ساختار کلی ساعت‌های آنالوگ كلاسیك است؛ در حالی‌که معمولاً ساختار ساعت‌های دیجیتال، اسپرت است.
 • طراحی ساعت عقربه‌ای معمولاً ظریف و متناسب با مچ دست است ولی اصولاً ساعت‌های دیجیتال در اندازه‌های بزرگ‌تری طراحی می‌شوند.

چرا ساعت مچی عقربه ای بهتر است؟

تفاوت ساعت مچی عقربه ای و دیجیتال

اگر می‌خواهید از ساعت مچی به صورت روزمره استفاده نمایید، بهتر است ساعت عقربه‌ای را انتخاب کنید؛ زیرا:

 • می‌توانید از آن برای حضور در محیط کار، میهمانی‌ها و گشت و گذار‌ها استفاده نمایید.
 • از استانداردترین شکل ظاهری برخوردار است.
 • ساعت مچی مورد استفاده روزمره باید قیمت مناسبی داشته باشد. ساعت‌های مچی آنالوگ دارای قیمت‌های متنوع از ارزان تا گران هستند.

همچنین اگر مایلید همراه با پوشاک رسمی و تجاری، از ساعت استفاده کنید، باز هم بهتر است ساعت آنالوگ را انتخاب نمایید؛ زیرا:

 • به اندازه کافی باریک هستند و در زیر آستین پیراهن و کت می‌توانند پنهان شوند.
 • از ساعت‌های آنالوگ زیبا، می‌توان برای تکمیل کردن لباس رسمی استفاده نمود. این ساعت‌های با ارزش معمولاً از طرف مدیران، وکلا، بانک‌داران و … انتخاب می‌شوند.
 • مدل‌های مجلسی ساعت‌های آنالوگ، بسیار زیبا و لوکس طراحی و توسط شرکت‌های معتبر تولید می‌شوند. از این ساعت‌های ارزشمند می‌توان در میهمانی‌ها و مجالس استفاده نمود.

نکات طلایی در خرید ساعت مچی عقربه‌ای

مقایسه ساعت آنالوگ و دیجیتال

با استفاده از راهنمای خرید ساعت، باید نكات زیادی را هنگام خرید در نظر بگیرید. به این منظور لازم است هنگام خرید به نكات طلایی زیر دقت داشته باشید:

 • سه نوع ساعت آنالوگ، دیجیتال و دیجیتال – آنالوگ وجود دارد. ابتدا لازم است که تعیین نمایید که كدام نوع از ساعت برای خرید، مد نظرتان است. توجه داشته باشید که ساعت آنالوگ رسمی و كاربردی است، در صورتی‌كه ساعت دیجیتالی غیر رسمی و خودمانی است.
 • حتماً باید در نظر بگیرید که قیمت مد نظر شما به چه میزان است و سپس با توجه به میزان بودجه خود، به انتخاب ساعت بپردازید.
 • انتخاب نوع بند ساعت نیز دارا‌ی اهمیت است؛ بهترین مدل‌های موجود در بازار شامل ساعت بند چرمی، ساعت بند فلزی استیل و ساعت بند حصیری می‌شود.
 • انواع حركت ساعت و مکانیسم آن در قیمت نهایی موثر است.
 • حتماً دقت کنید که قرار است ساعت را برای چه نوع موقعیت‌هایی استفاده نمایید.
 • باید در هنگام انتخاب ساعت به برند سازنده نیز دقت نمایید. ساعت‌ها از ساده تا لوکس بسته به نوع برند، قیمت، طراحی و عملكرد، متفاوت هستند.
 • میزان ماندگاری و طول عمر ساعت نیز حائز اهمیت خواهد بود.
 • بررسی مشخصات ساعت، از روی كاتالوگ‌های معرفی در هنگام خرید الزامی است.
 • انتخاب ساعت باید با توجه به نیاز هر فرد انجام شود؛ به عنوان مثال اگر خلبان، كوهنورد، پرستار، پزشك، غواص و …. هستید، باید با توجه به نیازتان نسبت به خرید ساعت اقدام نمایید.
 • توجه به شکل قاب ساعت یا انتخاب از بین مجموعه‌ای از انواع ساعت مچی ست هم بسیار مهم خواهد بود.
 • به سایز ساعت و اندازه مورد نظر توجه داشته باشید. برای استفاده آسان باید دقت كنید که ساعت نه به دست بچسبد، نه بیش از حد آویزان شود. از طرفی، بزرگی صفحه ساعت نیز باید با سایز دست در تناسب باشد.
 • جنس صفحه‌ ساعت مولفه مهم دیگری است که فارغ از تفاوت‌های ساعت دیجیتال و آنالوگ باید مورد توجه قرار بگیرد. ساعت‌ها از نظر جنس صفحه عموما از پلاستیك، طلق، شیشه و كریستال ساخته می‌شوند.
 • اصل یا تقلبی بودن ساعت بسیار مهم است. از روی وزن آن و مقایسه با وزن مدل اصلی ساعت می‌توانید این مورد را تشخیص دهید.
 • انتخاب ساعت باكیفیت را فراموش نكنید؛ حركت عقربه‌ها باید روان و منظم باشد و صدایی بسیار آرام ایجاد نماید.
 • تمیزكردن ساعت بایستی به سادگی انجام شود.

نتیجه‌گیری

برتری ساعت عقربه ای

دیگر دوران خرید‌های تفننی گذشته است. این روز‌ها با توجه به بالارفتن قیمت‌ها به‌صورت نجومی، میزان قابل توجهی از بودجه خانواده به هر خرید اختصاص می‌یابد و دیگر نمی‌توان هر جنسی را از هر جایی خریداری نمود. به‌ویژه برای خرید ساعت با‌كیفیت، که هزینه نسبتا بالایی به دنبال دارد و در این زمینه نمی‌توان به هر مجموعه‌ای اعتماد کرد.

اگر به‌دنبال ساعت مچی زنانه و ساعت مچی مردانه عقربه‌ای باكیفیت و قیمت مناسب هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به انواع ساعت‌ اوبلاك بزنید. این برند در زمینه ساخت انواع ساعت‌های عقربه‌ای فعال است و این روز‌ها، ساعت‌های آن در كشور‌های استرالیا و ایران بسیار پرطرفدار هستند. برای آشنایی بیشتر با این ساعت‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقاله «ساعت اوبلاک ساخت کجاست؟» را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *